Ako na elektrinu v kúpeľni?

//Ako na elektrinu v kúpeľni?

Ako na elektrinu v kúpeľni?

V dnešnej modernej dobe je elektrina nevyhnutnou súčasťou pohodlného bývania, je všade okolo nás. Bez elektriny si život ani nevieme predstaviť. Moderné spotrebiče sa vyvíjajú tak, aby šetrili životné prostredie, mali čo najmenšiu spotrebu elektrickej energie a boli pre svoje okolie čo najbezpečnejšie z hľadiska úrazu elektrickým prúdom, a to platí obzvlášť pre kúpeľne.

Každý z nás aspoň raz v živote, keď si zariaďoval svoje bývanie, narazil pri zakúpení a umiestnení elektrospotrebičov na niekoľko otázok súvisiace s bezpečnosťou.

Napokon aj rôzne komunikačné fóra sú plné otáznikov laickej verejnosti typu:

„Zdravím, minulý týždeň sme sa nasťahovali do nového bytu a pri zariaďovaní kúpeľne sme chceli umiestniť zrkadlovú skrinku so svetlom a zásuvkou na 220V. V návode sme objavili výstrahu, že skrinka musí byť najmenej 60cm do kolmej roviny hrany vane a my máme asi tak 4 cm, je to bezpečné? Porušujeme tým nejaké normy alebo ohrozujeme vlastnú bezpečnosť ?“

„Nie som elektrikár a neviem čo je prúdový chránič, viem len, že rozvody boli robené nanovo začiatkom roka a napriek tomu už štvrtýkrát nahadzujem tú malú škatuľku s červeným tlačidlom. Sused mi vravel, že je to prúdový chránič, ktorý zlyháva a neplní riadne svoju funkciu, že vraj to môže byť dosť nebezpečné najmä pre vlhké prostredie ako kúpeľňa a pod. Môže mi niekto poradiť, ako to skontrolovať, alebo odporučiť dobrého elektrikára?“

Takéto a podobné otázky súvisiace s elektrikou v kúpeľni riešia ľudia denne. Poďme sa spolu pozrieť na elektrické rozvody v kúpeľni. Ide predsa o dosť špecifickú miestnosť a vzhľadom k jej vlhkému prostrediu sa tu musia uplatňovať tie najvyššie bezpečnostné zásady.

Začneme prúdovým chráničom. Prúdový chránič je elektrický prístroj v rozvádzači skonštruovaný tak, aby v prípade, že sa človek dotkne živej časti elektrického spotrebiča alebo vedenia, okamžite rozopol elektrický obvod. Súčasné technické normy vyžadujú jeho použitie v novovybudovaných rozvodoch. Staršie vetvy rozvodov, a to najmä vo vlhkom prostredí, ako sociálne zariadenia, kúpeľne sa z dôvodu znižovania rizika úrazu elektrickým prúdom dopĺňajú prúdovým chráničom. Treba mať však na pamäti, že ak sú staršie elektrické rozvody vedené ešte v dvojvodičovej sústave, prúdový chránič sám o sebe nepomôže. V takom prípade je nevyhnutné vymeniť celé elektrické vedenie daného obvodu.

Rozhodne netreba zabúdať na doplnkové ochranné pospájanie v kúpeľni. Netýka sa to len kovových potrubí, ale aj v prípade plastových vodovodných rozvodov je nutné a normou požadované zabezpečiť pospájanie vodovodných batérií.

Pamätajte si, že v kúpeľni treba dbať viac ako inde na bezpečnostné zásady, a preto nie je nad kvalitného profesionála, elektrikára, ktorého dobre odvedená práca vo vás zanechá pocit tej najvyššej dôvery v bezpečnú elektriku.

Pre posilnenie pocitu istoty z bezpečnej elektroinštalácie sa určite vyplatí dať spraviť revíziu renomovanému revíznemu technikovi.

2017-10-10T13:29:14+01:00

Charakteristika spoločnosti

Redmills s.r.o. je stavebno-obchodná spoločnosť so sídlom v Humennom, ktorá pôsobí na trhu od roku 2004. V jej portfóliu nájdete rozsiahlu ponuku stavebných činností a to od čiastkových rekonštrukcií, cez komplexné rekonštrukčné a stavebné práce, vrátane predaja stavebného materiálu a dodávky stavebných komponentov, ako sú okná, dvere, garážové brány a pod. Na realizácii našich činností sa podieľa stabilný tím s dlhoročnými skúsenosťami, čo umožňuje poskytnúť záruky k spokojnosti našich zákazníkov.

Kvalita, cena a služby

Našou filozofiou je zhotovenie diela v maximálnej možnej kvalite za primeranú cenu. Preferujeme osobný prístup a preto na čom sa dohodneme to zákazník aj dostane.

Zabezpečujeme kompletný servis od zemných prác, cez zakladanie stavieb, murárske práce, elektorinštaláciu, zdravotechniku, vzduchotechniku, tesárske práce, obklady, dlažby až po zhotovenie diela na kľúč.

Zaoberáme sa realizáciou strojovových omietok, poterov a andrihidových podláh | širokým výberom zámkových dlažieb a doplnkov a ich realizácie | kompletnými interierovými a exterierovými prácami
s dodaním materiálu | predajom, montážou a servisom k plastovým, hliníkovým a eurooknám | komplexným zatepľovaním budov, realizáciou fasád a fasádnych náterov | stavebnými prácami v interiéroch budov aj hrubou stavebnou činnosťou | zemnými prácami a terénnymi úpravami | demolačnými prácami | predajom, montážou a servisom garážových dverí, dvorových a priemyselných brán | predajom a montážou interiérových a bezpečnostných dverí | realizáciou dodávky zabezpečovacích systémov | predajom stavebného materiálu

Disponujeme vlastným areálom obchodných a skladovacích priestorov, máme svoj vozový park, stroje aj stavebnú techniku, 1600 m2 lešení, ktoré ponúkame aj na prenájom.